
Informacje o kierunku
Muzykologia wrocławska. Inna niż wszystkie
Chemik bada zachowanie się atomów, astronom – odległych gwiazd. Psycholog zgłębia umysł człowieka, socjolog zaś jego zachowanie w zbiorowości zwanej społeczeństwem. My na muzykologii badamy muzykę. Jeden z najwznioślejszych, ale i najbardziej podstawowych wytworów ludzkiej kultury. Przedmiotu naszych badań można pozazdrościć. Niezależnie od tego, jakie kto ma gusta, bo przecież nie o gustach się tu dyskutuje. Muzyka, czyli to wszystko czego słuchamy, możemy słuchać albo czego nie słuchamy. Jej granice są ostatnio płynne, są dźwięki ułożone, nieułożone, rozłożone, przełożone i założone. W labiryncie światów audiosfery, w którym przecież każdy człowiek potrzebuje znaleźć swoje miejsce, nie ma lepszego przewodnika niż muzykolog.
Wymykamy się szatkowaniu nauki podług konwencjonalnych podziałów, nie ma: ścisłe-humanistyczne. W manuskryptach grzebać będą historycy (a jest w czym szperać na Dolnym Śląsku). Są tacy, którzy lubią liczyć i analizować – i dla nich jest tu miejsce, wszak sztuka dźwięków opiera się na fizyce i jej aspektach matematyczno-logicznych. Wreszcie są wśród nas antropolodzy i estetycy, którzy (na szczęście) nie dowiedzieli się jeszcze, po co człowiekowi muzyka, jaka jest i jaka powinna być jej rola. Trudno o dziedzinę bardziej wielowymiarową. Trudno o przedmiot badań bardziej ulotny, ale i bardziej obecny w życiu rodzaju ludzkiego od samych jego początków. Czasy się zmieniają, wraz z nimi muzyka – zaszczytną rolą jest chodzić jej ścieżkami, czy to w przeszłość, czy w przyszłość.
Dobrym początkiem tej podróży będą studia muzykologiczne w stolicy Dolnego Śląska. Nasz instytut jest jak Wrocław. Posiada niezwykłą historię (o czym można przeczytać tutaj), poważne zaplecze badawcze i dydaktyczne, ale i siłę młodości, jaka charakteryzuje akademickie europejskie miasta. Różne losy, poglądy i prądy kultury łączą się tu i dzielą tak, jak nurty naszej rzeki, Odry.
Chcesz wiedzieć więcej o muzykologii?
- weź udział w Drzwiach Otwartych 2022 - zapraszamy na warsztaty online z dziennikarstwa muzycznego
- obejrzyj krótki film o studiach w naszym Instytucie
- przeczytaj opinię Ewy Kofin, wybitnej wrocławskiej krytyczki muzycznej i muzykologa, na temat naszego Instytutu opublikowaną w czasopiśmie "Muzyka w mieście": "Wrocławska muzykologia pięknie prosperuje, a dowodem na jej niewątpliwie bardzo wysoki poziom może być fakt, że regularnie zyskuje bardzo dobre opinie o swojej działalności ze strony wizytującej ją Państwowej Komisji Akredytacyjnej Szkolnictwa Wyższego".
- obejrzył nagranie z wirtualnych Drzwi Otwartych 2021, gdzie opowiadamy o naszych studiach, Instytucie Muzykologii oraz przygotowaliśmy trzy wykłady z zakresu muzykologii. To wszystko na naszym kanale YouTube
- obejrzyj rozmowę z dyrektorego naszego Instytutu: prof. dr hab. Remigiuszem Pośpiechem
- posłuchaj wykładu pracownika naszego Instytutu - dra hab. Bogusława Raby
- poznaj tematykę badań naszych pracowników - dr Grzegorz Joachimiak opowiada o swoich zainteresowaniach naukowych
- przeczytaj rozmowę z absolwentami naszego Instytutu i dowiedz się co robią po ukończeniu studiów muzykologicznych - Dariusz Marciniszyn Marta Januszkiewicz Grzegorz Joachimiak Przemysław Loho
- przekonaj się jakie przedmioty znajdziesz w programie studiów licencjackich i magisterskich - jak łatwo zobaczyć, już na pierwszym roku studiów licencjackich oferujemy różnorodne zajęcia o historii muzyki klasycznej, muzyce popularnej, muzyce tradycyjnej z różnych zakątków świata oraz współczesnej muzyce eksperymentalnej
- sprawdź opisy ścieżek przedmiotowych oraz wybranych zajęć na studiach II stopnia
- zobacz nasz profil na FB
- posłuchaj prac dźwiękowych (podcastów i kompozycji) naszych studentów realizowanych w czasie zajęć opublikowanych w serwisie: soundcloud
- przeczytaj recenzje książek o muzyce napisane przez naszych studentów ramach zajęć z dziennikarstwa muzycznego
Dlaczego warto studiować u nas?
- W Instytucie na wykładach i seminariach z udziałem studentów regularnie gościmy wybitnych muzykologów z renomowanych ośrodków akademickich. Dzięki grantom z programu Visiting Professors Miasta Wrocław w 2018 roku naszym gościem był prof. Karol Berger (Standford University) a w 2019 prof. Reinhard Strohm (Oxford University).
- Nowy program studiów, zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich, oparty został w istotnym stopniu na sugestiach naszych dotychczasowych studentów, dlaczego oferuje nie tylko zajęcia historyczne i teoretyczne, ale również szereg zajęć o charakterze warsztatowym (krytyka muzyczna, edytorstwo nutowe, cyfrowa edycja dźwięku, branża muzyczna) i obozów terenowych (etnomuzykologiczych i audiosferycznych). Specyfiką naszego programu jest unikalny w skali europejskiej blok poświęcony zagadnieniom dźwięku, ekologii dźwiękowej, pejzażu dźwiękowego i audiosfery.
- Przygotowaliśmy specjalne zajęcia uzupełniające dla rozpoczynających studia, którzy nie są absolwentami szkół muzyczych i potrzebują wsparcia w umiejętności czytania zapisu nutowego oraz wiedzy z zakresu zasad muzyki.
- Dla wszystkich zainteresowanych w programie studiów jest oferta wyboru specjalności nauczycielskiej realizowanej w ramach studiów.
- Zajęcia w naszym Instytucie odbywają się w kameralnych grupach z zaangażowanymi prowadzącymi, co zapewnia zarówno przyjazną atmosferę, jak i efektywy sposób kształcenia.
- Badania w Instytucie Muzykologii prowadzone są na najwyższym poziomie naukowym, czego dowodem są liczne publikacje w dwóch seriach wydawniczych Instytutu - polskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego - dotychczas 14 książek) i angielskiej (Wydawnictwo Petera Langa - dotychczas 22 książki).
- W naszym Instytucie działa koło naukowe studentów oraz chór kameralny.
- Nasi studenci mogą pochwalić się prestiżowymi stypendiami - przeczytaj o niedawnym sukcesie jednej z naszych studentek.
- Wrocław to miasto wyjątkowo przyjazne muzyce. Tutaj dynamicznie działają ważne instytucje muzyczne (Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska, Akademia Muzyczna), odbywa się wiele festiwali muzycznych różnego rodzaju (Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą, Ethno Jazz Festival, Kalejdoskop Kultur, Simcha, Jazztopad, Musica Electronica Nova, Avant Art Festival, Wrocławski Festiwal Gitarowy, Gitarowy Rekord Świata), funkcjonują szkoły i biblioteki muzyczne (np. Oddział Zbiorów Muzycznych BUWr). Nasz Instytut systematycznie współpracuje z częścią z wymienionych instytucji w ramach oficjalnych umów, a nasi absolwenci znajdują w nich zatrudnienie.
Gdzie pracują nasi absolwenci?
Wśród absolwentów muzykologii we Wrocławiu znajdziesz:
- producentów wydarzeń muzycznych w Narodowym Forum Muzyki,
- managera światowej sławy zespołu muzyki dawnej Il Giardino Armonico,
- bibliotekarzy w Oddziale Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego,
- nauczycieli w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz szkolnictwa ogólnokształcącego,
- pracowników naukowych wrocławskich wyższych uczelni,
- krytyków muzycznych publikujących na łamach „Ruchu Muzycznego” czy „Glissanda”,
- organizatorów życia muzycznego,
- pracowników firm fonograficznych.